www.slovenia.info
Banka Turističnih Priložnosti Slovenije
izberi
Jezik slovenščina

Pologi::Apiterapevtski čebelnjak in čebričenje

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik BTPS, lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.BTPS.si so zaščitene z avtorskimi pravicami Banke turističnih priložnosti Slovenije (BTPS),Slovenske turistične organizacije (STO) in komitentov BTPS. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja BTPS ali STO. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Apiterapevtski čebelnjak in čebričenje

Avtor btps-sejalec
Datum
5. november 2012
Tip
Ideja
Ponujam
Sejalec 2012, prijavitelj številka 03: 
 
Inovacija: Apiterapevtski čebelnjak in čebričenje - Wellness natur Kozjanske domačije
Prijavitelj: Kozjanska domačija, Bojan Guček s.p.
 
Začetki Kozjanske domačije segajo v leto 1998, ko sta jo pred obnovo sestavljali dve razpadajoči kozjanski hiši, ki sta stali blizu a hkrati vsaka v svoji vasi. Ena izmed hiš je bila obnovljena že leta 2000 in je bila izbrana med tri najlepše tovrstne objekte v Sloveniji, obnova druge hiše pa je zaradi pomanjkanja denarja zastala za nekaj let. 
Leta 2001 je nastal logotip in blagovna znamka Kozjanska domačija, ki smo jo začeli uporabljati in tržiti. Do leta 2009 smo s pomočjo evropskih sredstev obnovili tudi drugo hišo. Sam sem v vmesnem času opravil tečaj za vodenje gostinskega obrata, se udeležil seminarja o pospeševanju prodaje in dobil naziv mojstra starih obrti-pokrivanje streh s slamo. V tem času sem razmišljal in se pogovarjal tudi o konceptu druge domačije. Če je prva domačija muzej v pravem pomenu besede (del domačije je star častitljivih 250 let), smo se pri drugi odločili za kompromis; domačija je na zunaj ohranila vso svojo prvinskost (v osnovi je stara okrog 170 let), tudi del notranjosti ima muzejski izgled in vsebino, ob čemer so vsepovsod dodane tudi sodobne rešitve. Nekaj je skritih, nekaj je vidnih. Uradno gre za turistična kmetija z nastanitvijo za do 10 oseb, v kletnih delih je Kozjanska krčma, ki sprejme do 60 oseb, na podstrešju pa sta pod slamnato dve zelo drugačni sobi in finska savna.
Iz dveh hiš počasi nastaja bodoča Kozjanska vas. Slednja trenutno obsega (poleg obeh domačij) še dva manjša kozolca, apiterapevtski čebelnjak, velik skedenj (»cimpr«), učno pot Kozjanska domačija in zeliščni vrt s kneippovo potjo, kjer se lahko čebričite. Apiterapije z medenimi masažami, zunanje in notranje čebričenje, uporaba finske savne in sproščanje v zeliščnem vrtu imajo skupno ime Wellness natur Kozjanske domačije.
 
Opis inovacije

Apiterapevtski čebelnjak in čebričenje - WELLNESS NATUR KOZJANSKE DOMAČIJE
 
Kozjanska domačija je bagovna znamka, ki ponuja raznoliko turistično ponudbo na podlagi tradicije. Wellness Natur kozjanske domačije je njen turistični produkt, ki združuje stare in preverjene »kmečke modrosti« o zdravem načinu življenja. Wellness Natur Kozjanske domačije je kompleksen produkt, ki se enostavno nadgrajuje in sledi potrebam obiskovalcev Kozjanske domačije. Produkt trenutno sestavljajo področja apiterapije in čebričenja. Produkt je tudi rezultat sodelovanja s čebelarstvom  Medokošt.
Apiterapija na Kozjanski domačiji obsega spanje in dnevno zadrževanje v apiterapevtskem čebeljnjaku, medene masaže ter predstavitev, uživanje in prodajo medenih produktov, ki krepijo imunski sistem. V sklopu kompleksa domačije stoji kopija tipičnega slovenskega čebeljnjaka – ulnjaka, v katerem so naseljene čebele v nakladnih panjih. V čebelnjaku je urejen prostor za predstavitev medenih izdelkov oz. prostor za medeno masažo ter ležišče nad čebeljimi panji. 
Čebričenje na Kozjanski domačiji obsega terapije po načelih Sebastiana Kneippa. Osnova so terapije z vodo, katere se izvajajo v čebrih, vključena pa je tudi uporaba zelišč ter znanje naših prednikov o preventivi zdravja telesa in duha. Terapije z vodo se izvajajo v različno velikih čebrih. V majhnih čebrih se izvaja terapija izmenjevanja tople in hladne vode. Terapija se lahko izvaja z namakanjem okončin ali z njihovim oblivanjem. Oblive lahko obiskovalci izvajajo praktično po vsem telesu. V srednje velikih čebrih se izvaja parna kopel s smrekovimi vršički, v velikih pa kopel z meto ali meliso. Uporaba zelišč ter podajanje znanja naših prednikov vključuje ponudbo različnih zeliščnih čajev, voden ogled zeliščnega vrta ter kulinarične dobrote kot npr. krepčilna kokošja juha. 
 
Welness Natur Kozjanske domačije je tako stara, preprosta znanja o preventivi našega zdravja, ki tonejo v pozabo in imajo neprecenljivo vrednost, ponudil v paket edinstvenega doživetja v in z objekti kulturne dediščine. Cilj je širiti zavest o zdravem načinu življenja ter povezovati preteklost s prihodnostjo preko »kmečkih modrosti«. S tem, ko jih podamo v tradicionalnem okolju, obiskovalci dobijo občutek, da so jim bile podane iz preteklosti, hkrati pa jih zaradi preprostosti in funkcionalnosti lahko zavestno uporabljajo in udejstvujejo tudi doma. Izročilo se tako kontinuirano ohranja, hkrati pa lahko vplivamo na obiskovalčev  odnos do preteklosti. Doživetje in sporočilnost sproščujoče metine kopeli v lesenem čebru ali savne pod slamnato streho obnovljenega, zavarovanega kulturnodediščinskega objekta ali pa spanje v apiterapevtskem, s slamo kritem uljnjaku je nekaj povsem drugega kot doživetje enakih vsebin v moderno oblikovanem okolju. Čebričenje  in refleksna masaža stopal s hojo po masažni poti skozi zeliščni vrt kompleksa domačije, razgled na griče kozjanske pokrajine in vonjanje citronske melise in svežega zeliščnega čaja z medom ob ležanju v vrtu je npr. le del doživetja Wellness Natur Kozjanske domačije, ki ga lahko koristi naključni mimoidoči kolesar ali pa gost domačije, ki tam preživi več dni. 
Dodatna informacija
Za ogled celotne vsebine kontaktirajte avtorja btps-sejalec.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
X

Uporaba piškotov

Portal BTPS uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom BTPS in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...