www.slovenia.info
Banka Turističnih Priložnosti Slovenije
izberi
Jezik slovenščina

Pologi::Mreža inovativnosti - Sava TMC d. o. o.

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik BTPS, lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.BTPS.si so zaščitene z avtorskimi pravicami Banke turističnih priložnosti Slovenije (BTPS),Slovenske turistične organizacije (STO) in komitentov BTPS. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja BTPS ali STO. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Mreža inovativnosti - Sava TMC d. o. o.

Avtor btps-sejalec
Datum
11. april 2011
Tip
Ideja
Ponujam
Predprijava Sejalec 2011 št.01:

Inovacija: Mreža inovativnosti
Prijavitelj: Sava TMC d. o. o.


Osnova  delovanja in glavni namen družbe Sava TMC d.o.o. je pomoč družbam Poslovne skupine Sava -  dejavnosti Turizem pri vzpostavitvi učinkovitega sistema upravljanja, ki temelji na poenotenju poslovnih procesov. Skrbi za racionalno in usklajeno skupno nabavo, razvoj in načrtovanje investicij, predvsem pa za skupen nastop na tujih prodajnih trgih ter razvoj in uveljavljanje skupne blagovne znamke.

Družba Sava TMC razvija in skrbi za:

- Neposredno prodajo v tujini, razvoj in prodor na nove trge, koordinirano prodajo na domačih trgih, razvoj krovne blagovne znamke Sava Hotels&Resorts, učinkovito komuniciranje, razvoj marketinških orodij in novih produktov.
- Nenehno iskanje in povečevanje sinergij, ki jih zagotavlja centraliziran in skupen nastop do dobaviteljev, optimizacijo nabavnega procesa in podporo operativnim nabavnim službam.
- Vpeljavo in izvajanje Standardov SHR, izvajanje kategorizacije nastanitvenih obratov, izobraževanje zaposlenih s področja kakovosti  in nadgradnjo že vpeljanih standardov (ISO 9001, ISO 22000), metodo poslovne odličnosti, metodo 20 ključev  ter znake specializacije (pohodništvo, kolesarstvo …).
- Vodenje investicij s ciljem optimiziranja celotnega procesa vodenja in izvajanja investicijskega procesa, procesa tehničnega vzdrževanja in skrb za stroškovno učinkovitost področja tehnike in vzdrževanja.

Opis inovacije

Mreža inovativnosti je koncept sistematičnega in uravnoteženega razvoja inovativnosti znotraj turističnih poslovnih subjektov. Inventivnost rešitve je predvsem v tem, da identificira in spodbuja istočasno tri povezane sisteme znotraj poslovnih subjektov ter da z modernimi metodami coachinga, mentorstva in sodelovanja spodbuja k uravnoteženi rasti inovativnosti zaposlenih. Model sestavljajo:

• Sistem za spodbujanje in zajemanje inovacijskih predlogov.
• Sistem za hitro in učinkovito obravnavo inovacijskih predlogov.
• Sistem za udejanjanje sprejetih inovacijskih predlogov ter merjenje učinkov.

Jedro uvedbe »Mreže inovativnosti» je tim za inovativnost v turizmu, ki kot kompetenčni center multidisciplinarno zastopa interese vseh procesov, znotraj katerih se nahaja mreža. V našem primeru je to šest predstavnikov vodstva in šest referentov družb, v katerih uvajamo mrežo inovativnosti, skupni koordinator inovativnosti, dva predstavnika podpornih procesov (kadri, informacijska podpora).

Mreža inovativnosti se lahko zaščiti kot koncept mrežnega načina obvladovanja inovativnosti znotraj nekih poslovnih subjektov, kjer so dogovorjena pravila sodelovanja. Pri razvoju inovcije je bila v ospredju uporaba organizacijskih rešitev s čim manjšim vlaganjem denarnih sredstev. Organizacijska rešitev uporablja mrežo v smislu ploske organizacije, zato je predstavljena organizacijska rešitev enostavna z malo pravili, a kompleksna glede obvladovanja vseh dejavnikov, ki vplivajo na končni rezultat.

Inventivnost »Mreže inovativnosti« je:

1. Priprava rešitve s konceptom organiziranosti.
2. Uporaba običajnih spletnih orodij, ki so na voljo vsakemu uporabniku sistema, za visoko tehnološko organizacijsko rešitev.
3. Izraba digitalnih kompetenc v mrežo vključenih posameznikov.
4. Uporaba Lateralnega razmišljanja nosilcev procesov znotraj poslovnih subjektov.

Mreža inovativnosti je spodbudila sodelovanje tudi z razvojno raziskovalnimi institucijami, s katerimi se povezujemo in medsebojno izmenjujemo znanja. Za sam uvod v začetek uvajanja Mreže inovativnosti smo povabili k sodelovanju raziskovalce in profesorje raziskovalnih in razvojnih institucij. V prihodnje pa bomo za poglabljanje znanja za kompleksno inoviranje potrebovali sodelovanje še mnogih drugih subjektov kreativne industrije, razvoja in raziskav.

Drugačnost predloga je predvsem v tem, da identificira in spodbuja istočasno tri povezane sisteme. Spodbujanje in zbiranje inovacijskih predlogov je prvi sistem, ki ga organizacije uvajajo v svojem poslovnem sistemu. Sistem je narejen tako, da bi omogočal učinkovito registracijo predlogov.

Drugačnost tega sistema je, da ima vgrajeno:

1. Ciljno vodenje procesa zajema inovacijskih predlogov;
2. Decentralizirano promocijo sistema;
3. Enostavnost in dostopnost sistema za evidentiranje inovacijskih predlogov;
4. Decentralizirano podporo pri evidentiranju;
5. Odprtost sistema brez nepotrebne administracije za avtorja predloga;
6. Procesno ureditev administrativnih nalog z prilagoditvami za referente;
7. Avtomatizacijo in optimizacijo procesov z intranetno tehnologijo;

Hitra obravnava je drug sistem, ki vpliva na učinkovito delo na področju inovativnosti. Mreža inovativnosti uporablja že formirano odgovornost in pristojnost osnovne organizacijske sheme družbe. Elementi drugačnosti so:

1. Ciljno vodenje procesa obravnave inovacijskih predlogov;
2. Referenti kot administratorji in svetovalci;
3. Decentralizirano odločanje glede na področje uvajanja;
4. Online vpogled v proces odločanja in pospešeno komuniciranje;
5. Orodje za hiter pregled inovacijskih predlogov »Moje naloge«;
6. Večnivojsko orodje za hiter pregled inovacijskih predlogov;
7. Ocena predvidenih učinkov predloga v denarju;

Udejanjanje inovacijskih predlogov kot tretji sistem je pogosto v organizacijah prepuščen končnim izvajalcem ali pripravljavcem procesa. Mreža inovativnosti zagotavlja, da ljudje, ki predloge uvajajo, sodelujejo že v sistemu zajema in sistemu presoje. S tem se ne odločajo o tem ,ali je predlog dober ali ne, temveč že posredno tudi o tem, ali ga bodo uvedli ali ne. Ko je predlog sprejet, je popolnoma jasno, da ga je potrebno tudi kar najhitreje uvesti. Elementi drugačnost so:
1. Ciljno vodenje procesa uvajanja predlogov;
2. Vpliv uvajalcev pri presoji predlogov;
3. Decentralizirano presojanje za uvedbo;
4. Online vpogled v indikator uvedbe predlogov;
5. Orodje za hiter pregled inovacijskih predlogov »Moje naloge«;
6. Pregled z letno oceno učinkov vseh uvedenih predlogov;

Glavni dejavnik drugačnosti pa je v učinkovitost sistema. V prvem letu razvoja in delne uvedbe je sistem spodbudil preko 500 inovacijskih predlogov, v drugem letu pa 1.471 predlogov (pri 1.280 zaposlenih). Več kot polovico pa jih je že uvedenih.

Mreža inovativnosti je vplivala na poslovanje družb na mnogoterih področjih tako, kot so se pojavljali inovacijski predlogi. Število inovacijskih predlogov je naraslo v šestih družbah iz 29 na 1.471 v slabih dveh letih delovanja. V prvem kvartalu leta 2011 pa je že predlaganih preko 900 inovacijskih predlogov, od katerih je več kot polovica sprejetih za takojšno uvedbo. Število predlogov na zaposlenega je naraslo iz zgolj 0,02 predloga na zaposlenega na kar 1,22 predloga na zaposlenega. V prvem kvartalu leta 2011 pa že presegamo polovico te vrednosti. Zelo konzervativna ocena učinkov inovacij za vključene družbe se je povzpela z dobrih 6 tisočakov na leto na slabih pol milijona evrov letno. Konzervativna ocena je podana z minimalnim planiranjem učinkov inovacijskih predlogov na letni ravni. Ker pa predlogi prihajajo celo leto in z novim letom beležimo vse kazalnike na novo. so ti učinki še mnogo  večji.

Glavna dobrobit, ki jo je pa praktično nemogoče oceniti, pa je dejstvo, da s tako spremenjeno kulturo sodelavci bistveno drugače opravljajo svoje delo, saj postanejo soustvarjalci poslovnega sistema. Donos na vložena sredstva se giblje okoli trideset kratnika. Mreža inovativnosti je popolnoma prenovila inovacijski sistem šestih turističnih družb in vpliva na poslovni sistem v celoti. Zavedanje o potrebnosti inovacij je spodbudila pripravljenost za uvajanje novosti na vseh področjih. V nadaljevanju uvajanja Mreže inovativnosti se metode prenove inovacijskega sistema poglabljajo na naslednji nivo s sistematičnim moderiranjem in coachingom inovatorjev za pripravo kompleksnejših invencij s ciljno naravnanimi rešitvami konkretnih problemov (aplikativni razvoj in  inoviranje v turizmu). Uvedba "Mreže inovativnosti" je takoj privedla do prilagoditve organizacijske strukture in izdaje organizacijskih predpisov. Prav tako je privedla do sprejetja številnih sklepov poslovodstev, s katerimi so novi principi dela stopili v veljavo. Inovativnost  se je s tem trajno vgradila v poslovne sisteme družb. V izračunu učinkov so navedeni letni učinki inovacijskih predlogov, za katere lahko smatramo v povprečju 5-letno linearno amortizacijsko dobo, kar pomeni, da se po petih letih učinki inovacije v povprečju izničijo (v realnosti pa samo ena inovacija spodbudi milijone evrov realizacije). Skupni ocenjeni petletni učinek uvedbe »Mreža inovativnosti« z upoštevanjem zgornjih predpostavk je 8.344.500 €.

Dodatna informacija
Za ogled celotne vsebine kontaktirajte avtorja btps-sejalec.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
X

Uporaba piškotov

Portal BTPS uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom BTPS in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...